g4dk0tb274o4
تفسیر آیات ۱۰۸ الی ۱۱۱ سوره مبارک الانعام
18 April 2016
phoca_thumb_l_gooran-nagsh.ir 3
تفسیر آیات ۱۱۴ و ۱۱۵ سوره مبارک الانعام
24 April 2016

تفسیر آیه ۱۱۲ سوره مبارک الانعام

aa

بسم الله الرحمن الرحیم

«وَ کَذَلِکَ جَعَلْنَا لِکُلِّ نَبِیٍّ عَدُوًّا شَیَاطِینَ الإِنسِ وَ الْجِنِّ یُوحِی بَعْضُهُمْ إِلَى بَعْضٍ زُخْرُفَ الْقَوْلِ غُرُوراً وَ لَوْ شَاء رَبُّکَ مَا فَعَلُوهُ فَذَرْهُمْ وَ مَا یَفْتَرُونَ». آیه ۱۱۲ سوره‌ی مبارکه‌ی انعام.

خداوند می‌فرماید: و بدین گونه براى هر پیامبرى دشمنى از شیطانهاى انس و جن برگماشتیم بعضى از آنها به بعضى براى فریب یکدیگر سخنان آراسته القا مى‏کنند و اگر پروردگار تو مى‏خواست چنین نمى‏کردند پس آنان را با آنچه به دروغ مى‏سازند واگذار.

خداوند در این آیات بیان می‌دارد که اینگونه قرار دادیم برای هر پیغمبری عدّه‌ای دشمن از شیاطین انس و جن که هم پیدا هستند و هم ناپیدا (جن در لغت به معنای پنهان است، عرب به سپر می‌گوید «جِنَّۀ» و به باغهای پُر درخت می‌گوید »جَنَّۀ»، و چون جن موجود ناپیدایی است به این نام خوانده می‌شود) و اینها سریع و آشکار سخنی نمی‌گویند بلکه پنهانی و آهسته سخن می‌گویند (وحی به معنی آهسته سخن گفتن است) البته اگر خدا می‌خواست این کار را نمی‌کرد. در این آیه خداوند ابتدا می‌فرماید: ما خود این کار را کردیم ولی در ادامه می‌فرماید: اگر ما می‌خواستیم آنها این کار را نمی‌کردند.

در ادامه می‌فرماید: ای پیغمبر! اینها را رها کن و بگذار تهمتها و افتراهایی را که می‌خواهند، بگویند. در این آیه بر روی «جَعَلْنَا» میان مفسّرین بحث است، که چرا خداوند این کار را به خود نسبت می‌دهد، دراینباره چند قول نقل شده است که «جَعَلْنَا» یعنی چه؟ خداوند چرا این کار را کرده؟ اگر خدا این کار را کرده پس این دشمنان و شیاطین نباید عذابی داشته باشند، پاسخ این است که خداوند ما را مجبور خلق نکرده ما همه مختار آفریده شدیم و تفاوت انسان با سایر موجودات همین است که انسان مختار خلق شده و موجودات دیگر همه مجبور آفریده شده‌اند خداوند در سوره‌ی مبارکه‌ی یس می‌فرماید: «وَ الشَّمْسُ تَجْرِی لِمُسْتَقَرٍّ لَّهَا ذَلِکَ تَقْدِیرُ الْعَزِیزِ الْعَلِیمِ * وَ الْقَمَرَ قَدَّرْنَاهُ مَنَازِلَ حَتَّى عَادَ کَالْعُرْجُونِ الْقَدِیمِ * لَا الشَّمْسُ یَنبَغِی لَهَا أَن تُدْرِکَ الْقَمَرَ وَ لَا اللَّیْلُ سَابِقُ النَّهَارِ وَ کُلٌّ فِی فَلَکٍ یَسْبَحُونَ» و خورشید بسوى قرارگاه ویژه خود روان است تقدیر آن عزیز دانا این است، و براى ماه منزلهایى معین کرده‏ایم تا چون شاخه خشک خوشه خرما برگردد، نه خورشید را سزد که به ماه رسد و نه شب بر روز پیشى گیرد و هر کدام در مداری شناور هستند. خداوند همه‌ی موجودات را روی حساب آفریده و همه نیز از روی خیر خلق شده‌اند و شرّی وجود ندارد و هیچ بدِ مطلقی خلق نشده و همه نسبی هستند یعنی یک چیز نزد ما خوب است امّا همان چیز نزد دیگری بد است. خداوند در سوره‌ی مبارکه‌ی روم می‌فرماید: «ظَهَرَ الْفَسَادُ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِمَا کَسَبَتْ أَیْدِی النَّاسِ لِیُذِیقَهُم بَعْضَ الَّذِی عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُونَ» به سبب آنچه دستهاى مردم فراهم آورده فساد در خشکى و دریا نمودار شده است تا سزاى بعضى از آنچه را که کرده‏اند به آنان بچشاند باشد که بازگردند. حدیث دارد از پیغمبر اکرم (ص) که می‌فرماید: «لولم یبق من الدنیا الا یوم واحد لبعث الله فیه رجلا اسمه اسمى و خلقه خلقى یکنّى ابا عبدالله» اگر از عمر دنیا جز یک روز نمانده باشد، خداوند در آن روز مردى را بر انگیزد که نامش نام من و خوی‌اش چون خوى من و کنیه‌اش ابوعبدالله مى‌باشد. همه‌ی کارهایی که ما انجام می‌دهیم حتّی اگر به اختیار خودمان باشد و خداوند نخواهد آن کار را انجام دهیم ما نافرمانی خدا را می‌کنیم و آن گناه را مرتکب می‌شویم امّا چون آفریده‌ی خداوند هستیم درنتیجه عمل ما به خداوند مربوط می‌شود زیرا خالق خیر و شرّ خدای متعال است البته خداوند شرّ نیافریده است بلکه این ما هستیم که آن عمل را شرّ می‌کنیم.

تو را تیشه دادم که هیزم کَنی          ندادم کـه بنیـاد مردم کَنـی

****

خداوند تمام نعمتهایی که به ما داده همه را از روی حکمت خود به ما عطا کرده و به هیچ وجه هیچ شرّی را خلق نکرده است. خداوند در آیه‌ای فرموده: «أَلَمْ أَعْهَدْ إِلَیْکُمْ یَا بَنِی آدَمَ أَن لَّا تَعْبُدُوا الشَّیْطَانَ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُّبِینٌ» اى فرزندان آدم مگر با شما عهد نکرده بودم که شیطان را نپرستید زیرا او دشمن آشکار شما است. پس چرا خداوند شیطان را خلق کرد؟ شیطان چند سؤال از خدای متعال کرد، از جمله این سؤال که خدایا تو که می‌دانستی من نافرمانیت را خواهم کرد پس چرا مرا خلق کردی؟ خداوند به او فرمود: تو مرا حکیم می‌دانی یا نه؟ گفت: بله، فرمود: من کار بی حکمت نمی‌کنم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>