کلامی از امیر المومنین (کلام ۱۱۸ از کلمات قصار نهج البلاغه)

01
نکاتی درباره شهادت امام حسین علیه السلام
13 January 2016
url
تفسیر آیات ۸۱ تا ۸۴ سوره مبارک توبه
16 January 2016

کلامی از امیر المومنین (کلام ۱۱۸ از کلمات قصار نهج البلاغه)

1615530

بسم الله الرحمن الرحیم

«وَ قالَ (ع) إﺿﺎﻋَﮥُ اﻟﻔُﺮﺻَﮥِ ﻏُﺼَّﮥ». کلام ۱۱۸ از کلمات قصار نهج البلاغه.
امیرالمؤمنین (ع) فرمود: ضایع کردن فرصت موجب اندوه و غصه می‌شود. ما در زندگی فرصتهای زیادی داریم که اگر بتوانیم از این فرصتها به خوبی استفاده کنیم پشیمانی و غصّه‌ای نداریم، ولی اگر ما فرصتها را از دست بدهیم موجب پشیمانی و غصّه و اندوه می‌شود. این کلام در عین اینکه بسیار کوتاه است امّا از نظر ادبی و بیان، بسیار فصیح و بلیغ است و پُر معنا.
حدیث دارد در کتاب خصال شیخ صدوق (ره) که پیغمبر اکرم (ص) می‌فرماید: «إغتَنِم خَمساً قَبلَ خَمسٍ إغتَنِم حیاتَکَ قبلَ موتِکَ وَ صِحَّتَکَ قبلَ سَقَمِکَ وَ شبابَکَ قبلَ هَرَمِکَ وَ غِنَاکَ قبلَ فقرِکَ وَ فراغَکَ قَبلَ شُغلِکَ» پنج چیز را قبل از اینکه به پنج چیز برسید غنیمت شمارید، زندگی کردن قبل از مرگ (زندگی را به بطالت نگذرانیم، یکی از اسامی روز قیامت یوم الحسرۀ است یعنی روز افسوس و همه‌ی انسانها آنجا حسرت می‌خورند)، و تندستی‌ات را قبل از بیماری، و جوانی‌ات را قبل از پیری، و دارایی‌ات را قبل از تنگدستی، و فراغت‌ات را قبل از گرفتاری.
بدانیم ضایع کردن فرصت، اندوه و غصه می‌آورد، هم در دنیا و هم در آخرت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>