66f5f7f3d4d5d68d816656b6d9f2af36_XL_1
حدیثی از حضرت محمد (ص) در مورد آخرت
2 January 2016
emam-ali-21
وصیتی از امیر المومنین به امام حسین علیه السلام
11 January 2016

حدیثی از امام حسین علیه السلام

01

بسم الله الرحمن الرحیم

 

«وَ اعلَمُوا أنَّ حَوائجَ الناسِ اِلَیکُم مِنْ نِعمِ اللهِ عَلَیکُم فَلا تَمَلُّوا النِّعَمَ فَتَحورَ نِقَماً، وَ اعلَمُوا أنَّ المَعرُوفَ مُکْسِبٌ حَمداً و مُعْقِبٌ أجراً، فَلَو رَأیتُمُ المَعرُوفَ رَجُلاً، رَأیتُمُوهُ حُسناً جَمیلاً یَسُرُّ النّاظِرینَ، وَ لَو رَأیتُمُ اللَّؤم رَأیتُمُوهُ سمجاً مُشَوِّهاً تُنَفِّرُ مِنهُ القُلُوب».
امام حسین (ع) می‌فرماید: بدانید اگر روزی در وضعیتی قرار گرفتید که مردم به شما نیازمند شدند قدرش را بدانید که نعمت بزرگی است و از نعمتهای بزرگ خداوند است از نعمت خسته نشوید و ملال پیدا نکنید پس اگر خسته شدید این نعمت به نقمت تبدیل می‌شود، معروف و کار خیر سبب می‌شود که انسان را ستایش کنند و کار خیر به دنبالش اجر و پاداش دارد، اگر کار خیر صورت پیدا می‌کرد به صورت شخصی زیبا و خوش صورت در می‌آمد که بیننده را خوشحال می‌کرد، ولی در مقابلش اگر پستی و زشتی را ببینید به صورت انسانی زشت و کریه‌المنظر خواهید دید که دلها از آن متنفر می‌شود.
برخی با روی باز و سخاوتمندانه خود را وقف مردم کرده‌اند، حاجت روا کردن مردم یکی از وسایل دفع بلا است و دنباله‌ی کار خیر اجر و پاداش خداوند است و کار خیر روز قیامت صورت پیدا می‌کند و به صورت شخصی زیبا می‌باشد و در مقابل اعمال بد و ناپسند ما به صورت شخصی کریه‌المنظر است و در روایت دارد که مونس برخی از انسانها در قبر مور و مار و عقرب است که اینها در واقع صورت اعمال زشت و ناپسند ما است.

به قول مولانا:
این سخنهای چو مار و کژدمت مار و کژدم گردد و گیرد دُمت
****

زبانت که در این دنیا مردم را آزار داد این سخنان گزنده‌ی تو در قبر به صورت مار و عقرب در می‎آید. شیخ بهایی در یکی از کتابهایش اینگونه می‌نویسد: که روزی به قبرستان تخت فولاد اصفهان به زیارت اهل قبور رفتم، شیخ پیرمردی آنجا اتاقکی داشت و در قبرستان ساکن بود و گاهی دعا و قرآن می‌خواند، نزد او رفتم و گفتم: جناب شیخ شما سالهاست که در این قبرستان ساکن هستی آیا تا به حال در این قبرستان اتفاق جالبی دیده‌ای؟ گفت: بله، گفتم: می‌شود برای من تعریف کنی؟ گفت: روزی شخصی را برای دفن کردن آوردند و بعد از مراسم دفن همه رفتند و من در اتاقم نشسته بودم که بوی متعفّنی به مشامم رسید از اتاقم بیرون آمدم و حیوان درّنده و زشت و کریه‌المنظری دیدم که بسیار وحشتناک بود از شدّت ترس به اتاقم رفتم که ببینم این حیوان کجا می‌رود و دیدم قبر همان شخصی که دفن کرده بودند شکافته شد و این حیوان به داخل قبر رفت، نمی‌دانستم خواب هستم یا بیدار و در فکر بودم که ناگهان بوی عطر بسیار خوبی به مشامم رسید که تا به حال یک چنین بویی را استشمام نکرده بودم از اتاقم بیرون آمدم و جوان بسیار زیبایی را دیدم که درون همان قبر رفت بسیار تعجب کرده بودم و نمی‌دانستم خواب هستم یا بیدار، چند لحظه بعد آن جوان از قبر بیرون آمد در حالی که لباسهایش پاره و خونی بود و به کلی عوض شده بود دامنش را گرفتم و به او التماس کردم و قسمش دادم به کسی که او را خلق کرده که بگوید کیست؟ گفت: این شخص در این دنیا اعمال خوب و اعمال بد داشت و من اعمال خوب او هستم و آن حیوان درّنده اعمال بد و ناپسند اوست و ما مأمور شدیم که در قبر مونس او باشیم امّا در قبر، من و اعمال ناپسند او با هم درگیر شدیم و آن حیوان درّنده بر من غالب شد و مرا بیرون کرد و تا هنگام قیامت مأنوس آن شخص همین حیوان درنده خواهد بود.
خداوند در قرآن می‌فرماید: «یَوْمَئِذٍ یَصْدُرُ النَّاسُ أَشْتَاتاً لِّیُرَوْا أَعْمَالَهُمْ، فَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّهٍ خَیْراً یَرَهُ، وَ مَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّهٍ شَرّاً یَرَهُ». آن روز مردم پراکنده برآیند تا کارهایشان به آنان نشان داده شود، پس هر که هم وزن ذرّه‏اى نیکى کند آن را خواهد دید، و هر که هم وزن ذرّه‏اى بدى کند آن را خواهد دید. مفسّرین اینجا بسیار بحث کرده‌اند و برخی می‌گویند: جزای عمل خود را می‌بینند در صورتی که اینگونه نیست قرآن می‌فرماید: خود عمل را می‌بینند و عمل مجسّم می‌شود. خداوند در جای دیگر می‌فرماید: «یوْمَ تَجِدُ کُلُّ نَفْسٍ ما عَمِلَتْ مِنْ خَیْرٍ مُحْضَراً وَ ما عَمِلَتْ مِنْ سُوءٍ تَوَدُّ لَوْ اَنَّ بَیْنَها وَ بَیْنَهُ اَمَداً بَعیداً». روز قیامت روزی است که هر کس هر عمل خیری انجام داده حاضر می‌بیند، یعنی غیر از اینکه سزای عمل را می‌بیند خود عمل را نیز مشاهده می‌کند و کسی هم که کار بد کرده آنقدر ناراحت می‌شود که دلش می‌خواهد بین او و این عمل فاصله‌ی زیادی باشد.‌

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>