کلامی از امیر المومنین (کلام ۱۱۳ از کلمات قصار نهج البلاغه)

10764
کلامی از امیر المومنین (کلام ۱۶ از کلام ۱۱۳ کلمات قصار نهج البلاغه)
2 January 2016
8cc6086e0fd4b46ecfedf8529ce0ad64_XL
کلامی از امیر المومنین (کلام ۱۱۴ از کلمات قصار نهج البلاغه)
2 January 2016

کلامی از امیر المومنین (کلام ۱۱۳ از کلمات قصار نهج البلاغه)

farhangnews_113209-319211-1423210106

بسم الله الرحمن الرحیم

«وَ قالَ (ع): لَا عِلْمَ کَالتَّفَکُّرِ وَ لَا عِبَادَهَ کَأَدَاءِ الْفَرَائِضِ». کلام ۱۱۳ از کلمات قصار نهج البلاغه.
امیرالمؤمنین (ع) می‌فرماید: هیچ علم و دانشی مانند تفکر نیست و هیچ عبادتی مانند اداء فرائض نیست.
فرائض در مقابل مستحبات است و مفرد آن فریضه است که به معنای واجب است، ما در عبادات یک فرائض داریم و یک نوافل، فرائض مانند همین نمازهای واجب، روزه‌ی ماه مبارک رمضان، حج واجب، صدقات واجب مثل خمس و زکات، و نوافل آنهایی است که واجب نیست امّا مستحب است و بر انجام برخی از آنها تأکید شده است و بر طبق روایات همین نوافل است که انسان را به خدا نزدیک می‌کند و مقام سیر و سلوک را به انسان یاد می‌دهد زیرا فرائض واجب است و انسان بالاخره آنها را انجام می‌دهد امّا نوافل از خودگذشتگی و ایثار می‌خواهد.
امیرالمؤمنین می‌فرماید: هیچ عبادتی مانند فرائض نیست، یعنی سعی کنید فرائض را به خوبی انجام دهید و مقید به نوافل نباشید، مثلاً نماز شرایطی دارد که باید کامل و درست انجام شود، روزه نیز شرایطی دارد که باید رعایت شود، روایت دارد برخی از انسانها، از روزه جز گرسنگی و تشنگی چیزی عایدشان نمی‌شود زیرا شرایط آن را انجام نمی‌دهند.
حدیث دارد از امام سجاد (ع) که می‌فرماید: «مَنْ عَمِلَ بِمَا افْتَرَضَ اللهُ عَلَیْهِ فَهُوَ مِنْ خَیْرِ النَّاسِ» کسی که عمل کند به واجبات خداوند از بهترین مردم است. پس، اگر فرائض را به بهترین نحو انجام دهیم نیازی به نوافل نیست.
از شخصی پرسیدند آداب غذا خوردن چیست؟ شروع کرد به توضیح دادن مستحبات غذا خوردن، اینکه قبل از غذا دستهایش را بشوید و رو به قبله باشد، هر لقمه‌ای که بر می‌دارد بسم الله بگوید، در آخر غذا الحمدلله بگوید، به او گفتند: حلال بخور هر طور می‌خواهی بخور. مهم این است انسان فریضه را به خوبی انجام دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>