کلامی از امیر المومنین (کلام ۶۱ از کلمات قصار نهج البلاغه)

zoha (11)
تفسیر آیات سوره مبارک الضحی
17 November 2015
emam-ali-21
کلامی از امیر المومنین (کلام ۶۲ از کلمات قصار نهج البلاغه)
24 November 2015

کلامی از امیر المومنین (کلام ۶۱ از کلمات قصار نهج البلاغه)

07807

بسم الله الرحمن الرحیم

«وَ قالَ (ع): الشَّفِیعُ جَنَاحُ الطَّالِبِ». کلام ۶۱ از کلمات قصار نهج البلاغه.

امیرالمؤمنین (ع) می‌فرماید: کسی که می‌خواهد راهی را طی کند (چه در دنیا و چه در آخرت) احتیاج به شفیع و کمک دارد. احتیاج به نیرویی که بتواند او را به مقصد برساند و این مسئله تنها مربوط به انسان نیست و شامل همه‌ی موجودات می‌شود، تنها قدرتی که لایزال بوده و لایزال است ذات اقدس الهی است که احتیاج به هیچ کمکی ندارد. امیرالمؤمنین (ع) در اینجا می‌فرماید: شفیع بال انسانهای جوینده است. یعنی همانگونه که اگر پرنده بال نداشته باشد نمی‌تواند پرواز کند انسان هم اگر در زندگی شفیع نداشته باشد بی بال است و نمی‌تواند به مقصود برسد. در باب شفاعت بحث فراوان است و عده‌ای از اهل تسنن منکر شفاعت هستند و عده‌ای هم شفاعت را قبول دارند امّا شیعیان همه بر طبق رهنمودها و کلمات ائمه (ع) معتقد به شفاعت چه در دنیا و چه در آخرت هستند.

شفاعت همان نیرویی است که به انسان کمک می‌کند برای رسیدن به مقصود چه در دنیا و چه در آخرت، همه‌ی موجودات اینگونه هستند و برای رسیدن به کمال به شفیع احتیاج دارند، دانه‌ای که در زمین می‌کارید اگر تابش آفتاب نباشد، باران نباشد، زمین و خاک مناسب نباشد به رشد و تکامل نمی‌رسد در واقع به این کمکها شفیع می‌گویند. شفیع کمکی است برای رسیدن به مقصود که گاهی مادی و دنیوی است و گاهی معنوی و مربوط به آخرت است برای رسیدن به کمال، زیرا انسان خلق شده است که به کمال برسد.

من نکردم خلق تا سودی کنم         بلک تا بر بندگان جودی کنم

****

هدف از خلقت انسان این است که خداوند به انسان بال و پر بدهد و او را به کمال برساند و برای رسیدن به این کمال نیاز به کمک و شفیع داریم یعنی ائمه (ع) هم در دنیا به ما کمک می‌کنند و هم در آخرت شفیع ما هستند، البته شفیع و شفاعت شرایطی دارد و همه کس نمی‌تواند شفاعت کند و همه کس هم مورد شفاعت قرار نمی‌گیرند.

بی عنایات حق و خاصان حق         گر ملک باشد سیاه هستش ورق

****

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>